Reputation Management

Cergowa, jeden z najwyższych i najokazalszych szczytów Beskidu Dukielskiego. Jej masyw widziany z lotu ptaka opisywany jest jako piękny leżący koń, a cała sylwetka majestatycznie góruje nad Duklą. Nie da się jej nie zauważyć. Jadąc drogą międzynarodową w stronę granicy ze Słowacją można podziwiać piękno góry z okien samochodu. Jej nadzwyczajność tkwi nie tylko w fascynującym kształcie, ale także w przyrodniczej, geologicznej i historycznej unikalności.

Cergowa posiada trzy wierzchołki. Na szczycie najwyższego, bo liczącego 716 m n.p.m. króluje żelazny krzyż, do którego podróżują wędrowcy, a każdy z nich może złożyć podpis w pozostawionej tam Księdze Wpisów. Pozostałe dwa szczyty liczą 683 m n.p.m. i 681 m n.p.m.

Znaczna część Cergowej jest objęta ochroną rezerwatową. Mieści się tu "Rezerwat Tysiąclecia na Cergowej" powstały w 1957 r. na północnych stokach góry  i "Cisy w Nowej Wsi"- zbocza południowo-wschodnie. Jednym z fenomenów przyrodniczych Cergowej jest występowanie jednego z najrzadszych drzew w Polsce, jakim jest cis pospolity. Co ciekawe, był on pierwszą w Polsce rośliną objętą ochroną, a uczynił to już w 1423 roku Władysław Jagiełło na mocy statutu wareckiego. Odnalezienie go nie jest sprawą prostą, gdyż rośnie w oddaleniu od szlaków i ścieżek, lecz zwiększa to tylko radość z odkrycia tej wyjątkowej i cennej rośliny.

Oprócz bogactwa roślinności, Cergowa skrywa w sobie także owiane niesamowitymi historiami jaskinie. Odkrycie ich to propozycja dla odważnych, gdyż trzeba zejść z wytyczonych ścieżek i zapuścić się w las, by ujrzeć je na własne oczy. Z jaskiniami wiążą się liczne opowiadania, z których jedno opisuje podziemne korytarze prowadzące aż do zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Najbardziej znane są: Jaskinia pod Bukiem, Jaskinia gdzie spadł samolot (jej nazwa upamiętnia katastrofę niemieckiego samolotu podczas II wojny światowej), Przy Szkółce, Na Wierzchowinie, Gdzie wpadł Grotołaz.

Oprócz jaskiń, Cergowa ma także inne wyjątkowe miejsca. Interesującym przykładem są zarastające stawy, z których jeden nosi nazwę Morskie Oko. Kolejnym wartym odwiedzenia punktem w drodze na szczyt jest Złota Studzienka, naturalne źródło wody, której przypisuje się cudowne właściwości. Cech uzdrawiających miała woda ta nabrać za sprawą św. Jana z Dukli, który w tym miejscu miał rozpocząć swoje pustelnicze życie.

Cergowa to także ciekawe i urozmaicone szlaki turystyczne. Wiedzie przez nią szlak główny beskidzki oznaczony kolorem czerwonym i towarzyszący mu szlak papieski, a także ścieżka dydaktyczna i żółty szlak gminy Dukla – Stasiane. Zaś u podnóża Cergowej znajdują się szlaki rowerowe, konne oraz tematyczne.

Najszybszą i najkrótszą, choć wcale nie najprostszą drogą na szczyt Cergowej jest żółty szlak gminny, prowadzący z centrum Dukli na północne, najbardziej strome stoki masywu. Na szczycie żółty szlak gminny krzyżuje się z Głównym Szlakiem Beskidzkim koloru czerwonego. Można nim zejść na zachód do Nowej Wsi, lub kierując się na północny wschód przez Lubatową do Iwonicza-Zdroju. Tędy właśnie wędrował w latach 50-tych papież Jan Paweł II i na jego cześć ten odcinek szlaku czerwonego nazwano jego imieniem.

 

 

Prządki, czyli skały, których wiek geologiczny określany jest jako dolny eocen (55-35 mln lat temu) od zawsze zwracały na siebie uwagę zarówno przygodnych wędrowców jak i przyrodników, starających się wytłumaczyć ich powstanie.

Rezerwat Prządki powstał w 1957 roku. W całości leży on w gminie Korczyna, na pograniczu wsi Czarnorzeki i Korczyna, tuż przy trasie Krosno-Rzeszów w odległości 43km od Rzeszowa oraz 12km od Krosna. Położony jest w obrębie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego i stanowi jego największą atrakcją turystyczną, którą rocznie odwiedza ponad 100tys. osób. Dzisiejsza powierzchnia chroniona wynosi 13,63 ha. Do atrakcji rezerwatu zaliczyć należy: 5 szlaków turystycznych, z pięknymi skałkami i widokami oraz zamek Kamieniec.

Rezerwat przyrody „Prządki” obejmuje formy skalne o fantastycznych formach, zbudowane z piaskowca ciężkowickiego o wysokości do 25 metrów. Swym kształtem przypominają olbrzymie postacie kobiet. Dlatego też wyobraźnia ludu osnuła dookoła nich romantyczne legendy. Jedna z nich głosi, iż są to panny dworskie zaklęte w głazy, które w ten sposób zostały ukarane za przędzenie lnu w Wielkanoc. Nazywane są Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt oraz Madej.

W przeszłości Prządki pozbawione były zupełnie roślinności drzewiastej, a ostańce skalne wyróżniały się na tle krajobrazu. Dziś są one przysłonięte porastającymi rezerwat drzewami i krzewami. Mieszkańcy gminy, leśnicy oraz służby ochrony przyrody zabiegają o przywrócenie „Prządkom” pierwotnego wyglądu. A wszystko po to, by można było podziwiać naturalne piękno tych wyjątkowych skał.

 

 Wielu słyszało o tym wodospadzie, lecz nie wszyscy mieli okazję zobaczyć go na własne oczy. A jest na co popatrzeć!

„Wodospad przy Młynie” na potoku Iwielka, bo tak brzmi jego pełna i oficjalna nazwa, w 2002 roku uznany został za  pomnik przyrody. Jest jednym z niewielu w Beskidzie Niskim. Liczy sobie 4 metry wysokości, a w zaroślach, na prawym brzegu rzeki znajdują się fundamenty młyna wodnego, którego budowę przerwał wybuch wojny w 1939 roku. Wodospad zlokalizowany jest stosunkowo blisko głównej drogi, przy której znajduje się znak informacyjny. Lecz nie sposób dojechać tam samochodem, gdyż ścieżka do niego prowadzi przez łąki. Nie mniej wystarczy kilkuminutowy spacer i można podziwiać urok wodospadu.

Jest dobrym punktem przystankowym dla rowerzystów wybierających się chociażby w trasę z Dukli w stronę Chyrowej. Nie mniej jednak warto wybrać się w to magiczne miejsce obierając je za główny cel swojej wycieczki.

Ciekawostką jest, że nad wodospadem kręcono sceny do filmu „Wino truskawkowe”, który zrealizowano na motywach powieści „Opowieści galicyjskie” Andrzeja Stasiuka.

Na Zaśpicie – jednym ze szczytów Beskidu Niskiego zlokalizowane jest popularne miejsce pielgrzymkowe i turystyczne. To właśnie w lasach okolic Dukli, w miejscu zwanym potocznie "Na Puszczy" (w Trzcianie) znajduje się Pustelnia św. Jana z Dukli, gdzie jak mówi historia w XV wieku, prowadził pustelnicze życie.

Pierwszy kościół wraz z Domem dla Pustelnika, zwanym także Domem Rekolekcyjnym, stanął na wzgórzu w 1769 roku, po beatyfikacji przez papieża Klemensa II w 1733 roku. Obecny murowany kościół wybudowano na początku XX wieku po pożarze drewnianego kościółka i pustelni pod koniec XIX wieku. W grocie przy świątyni znajduje się cudowne źródełko św. Jana, którego woda - jak wierzą przybywający wierni – ma właściwości uzdrawiające.

Jak głosi legenda, właścicielce Dukli św. Jan objawił się we śnie, polecając wybudować na miejscu swej pustelni kaplicę i tak też się stało. W jej miejsce w 1887 roku z fundacji Cezarego Męcińskiego wzniesiono drewnianą kaplicę.

Trzecią, zachowaną do dnia dzisiejszego neogotycką murowaną kaplicę, zbudowano w latach 1906-1908 staraniem gwardiana bernardynów dukielskich Ambrożego Ligasa, według projektu bernardyna o. Kamila Żarnowskiego. Znajdująca się w niej polichromia przedstawiająca życie bł. Jana, namalowana została przez sanockiego malarza Władysława Lisowskiego.

W 1733 r. papież Klemens XII ogłosił Jana z Dukli błogosławionym. Od 1948 r. toczył się proces kanonizacyjny, który zakończył papież Jan Paweł II 10 czerwca 1997 r. Po uroczystej mszy na lotnisku w Krośnie, papież poświęcił świątynię nazwaną imieniem tego świętego.

Dojazd

Dotrzeć do tego miejsca można kilkoma drogami. Zmotoryzowani podróżni jadąc drogą krajową nr 19 z Dukli w kierunku Barwinka muszą skręcić w boczną uliczkę w miejscowości Trzciana, przy której znajduje się drewniana tablica, kierująca do celu. Po przejechaniu około 1,5 kilometra wąską asfaltową drogą prowadzącą przez las, dojeżdża się do dużego parkingu. By dojść do kaplicy trzeba pokonać kolejne 300 metrów na piechotę.

Dla osób, które lubią wędrówki piesze, dobrą opcją jest odwiedzenie Pustelni wybierając jeden ze szlaków. Przy Pustelni przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki z Chyrowej na Cergową, a także rozpoczyna się zielony, znakowany szlak turystyczny do Barwinka przez Zyndranową.

Msze święte

Od 1 maja do 31 października:

  • w niedziele i święta:
    12.00; 16.00
  • w tygodniu:
    18.00

Przy parkingu (bezpłatny) znajdują się toalety, a w sezonie otwarte są także budki z pamiątkami.