Reputation Management

Pustelnia św. Jana z Dukli

Na Zaśpicie – jednym ze szczytów Beskidu Niskiego zlokalizowane jest popularne miejsce pielgrzymkowe i turystyczne. To właśnie w lasach okolic Dukli, w miejscu zwanym potocznie "Na Puszczy" (w Trzcianie) znajduje się Pustelnia św. Jana z Dukli, gdzie jak mówi historia w XV wieku, prowadził pustelnicze życie.

Pierwszy kościół wraz z Domem dla Pustelnika, zwanym także Domem Rekolekcyjnym, stanął na wzgórzu w 1769 roku, po beatyfikacji przez papieża Klemensa II w 1733 roku. Obecny murowany kościół wybudowano na początku XX wieku po pożarze drewnianego kościółka i pustelni pod koniec XIX wieku. W grocie przy świątyni znajduje się cudowne źródełko św. Jana, którego woda - jak wierzą przybywający wierni – ma właściwości uzdrawiające.

Jak głosi legenda, właścicielce Dukli św. Jan objawił się we śnie, polecając wybudować na miejscu swej pustelni kaplicę i tak też się stało. W jej miejsce w 1887 roku z fundacji Cezarego Męcińskiego wzniesiono drewnianą kaplicę.

Trzecią, zachowaną do dnia dzisiejszego neogotycką murowaną kaplicę, zbudowano w latach 1906-1908 staraniem gwardiana bernardynów dukielskich Ambrożego Ligasa, według projektu bernardyna o. Kamila Żarnowskiego. Znajdująca się w niej polichromia przedstawiająca życie bł. Jana, namalowana została przez sanockiego malarza Władysława Lisowskiego.

W 1733 r. papież Klemens XII ogłosił Jana z Dukli błogosławionym. Od 1948 r. toczył się proces kanonizacyjny, który zakończył papież Jan Paweł II 10 czerwca 1997 r. Po uroczystej mszy na lotnisku w Krośnie, papież poświęcił świątynię nazwaną imieniem tego świętego.

Dojazd

Dotrzeć do tego miejsca można kilkoma drogami. Zmotoryzowani podróżni jadąc drogą krajową nr 19 z Dukli w kierunku Barwinka muszą skręcić w boczną uliczkę w miejscowości Trzciana, przy której znajduje się drewniana tablica, kierująca do celu. Po przejechaniu około 1,5 kilometra wąską asfaltową drogą prowadzącą przez las, dojeżdża się do dużego parkingu. By dojść do kaplicy trzeba pokonać kolejne 300 metrów na piechotę.

Dla osób, które lubią wędrówki piesze, dobrą opcją jest odwiedzenie Pustelni wybierając jeden ze szlaków. Przy Pustelni przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki z Chyrowej na Cergową, a także rozpoczyna się zielony, znakowany szlak turystyczny do Barwinka przez Zyndranową.

Msze święte

Od 1 maja do 31 października:

  • w niedziele i święta:
    12.00; 16.00
  • w tygodniu:
    18.00

Przy parkingu (bezpłatny) znajdują się toalety, a w sezonie otwarte są także budki z pamiątkami.