Reputation Management

Są takie miejsca, o których nie wiesz, że są. A one są i mają naprawdę wiele do zaoferowania. Jeśli więc planujesz aktywny weekend lub urlop w otoczeniu przyrody, z historycznym akcentem i wyjątkową kuchnią, Beskid Niski będzie doskonałym pomysłem do realizacji tych planów. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę miejsc, które warto odwiedzić podróżując po Beskidzie Niskim. Są wśród nich pozycje popularne wśród turystów, jak i te nieznane dla szerszego grona, a z pewnością warte odwiedzenia. Do wyboru masz obiekty architektoniczne, przepiękne doliny po nieistniejących już wsiach, szklaki tematyczne – dla każdego coś interesującego.

 Wielu słyszało o tym wodospadzie, lecz nie wszyscy mieli okazję zobaczyć go na własne oczy. A jest na co popatrzeć!

„Wodospad przy Młynie” na potoku Iwielka, bo tak brzmi jego pełna i oficjalna nazwa, w 2002 roku uznany został za  pomnik przyrody. Jest jednym z niewielu w Beskidzie Niskim. Liczy sobie 4 metry wysokości, a w zaroślach, na prawym brzegu rzeki znajdują się fundamenty młyna wodnego, którego budowę przerwał wybuch wojny w 1939 roku. Wodospad zlokalizowany jest stosunkowo blisko głównej drogi, przy której znajduje się znak informacyjny. Lecz nie sposób dojechać tam samochodem, gdyż ścieżka do niego prowadzi przez łąki. Nie mniej wystarczy kilkuminutowy spacer i można podziwiać urok wodospadu.

Jest dobrym punktem przystankowym dla rowerzystów wybierających się chociażby w trasę z Dukli w stronę Chyrowej. Nie mniej jednak warto wybrać się w to magiczne miejsce obierając je za główny cel swojej wycieczki.

Ciekawostką jest, że nad wodospadem kręcono sceny do filmu „Wino truskawkowe”, który zrealizowano na motywach powieści „Opowieści galicyjskie” Andrzeja Stasiuka.

Na Zaśpicie – jednym ze szczytów Beskidu Niskiego zlokalizowane jest popularne miejsce pielgrzymkowe i turystyczne. To właśnie w lasach okolic Dukli, w miejscu zwanym potocznie "Na Puszczy" (w Trzcianie) znajduje się Pustelnia św. Jana z Dukli, gdzie jak mówi historia w XV wieku, prowadził pustelnicze życie.

Pierwszy kościół wraz z Domem dla Pustelnika, zwanym także Domem Rekolekcyjnym, stanął na wzgórzu w 1769 roku, po beatyfikacji przez papieża Klemensa II w 1733 roku. Obecny murowany kościół wybudowano na początku XX wieku po pożarze drewnianego kościółka i pustelni pod koniec XIX wieku. W grocie przy świątyni znajduje się cudowne źródełko św. Jana, którego woda - jak wierzą przybywający wierni – ma właściwości uzdrawiające.

Jak głosi legenda, właścicielce Dukli św. Jan objawił się we śnie, polecając wybudować na miejscu swej pustelni kaplicę i tak też się stało. W jej miejsce w 1887 roku z fundacji Cezarego Męcińskiego wzniesiono drewnianą kaplicę.

Trzecią, zachowaną do dnia dzisiejszego neogotycką murowaną kaplicę, zbudowano w latach 1906-1908 staraniem gwardiana bernardynów dukielskich Ambrożego Ligasa, według projektu bernardyna o. Kamila Żarnowskiego. Znajdująca się w niej polichromia przedstawiająca życie bł. Jana, namalowana została przez sanockiego malarza Władysława Lisowskiego.

W 1733 r. papież Klemens XII ogłosił Jana z Dukli błogosławionym. Od 1948 r. toczył się proces kanonizacyjny, który zakończył papież Jan Paweł II 10 czerwca 1997 r. Po uroczystej mszy na lotnisku w Krośnie, papież poświęcił świątynię nazwaną imieniem tego świętego.

Dojazd

Dotrzeć do tego miejsca można kilkoma drogami. Zmotoryzowani podróżni jadąc drogą krajową nr 19 z Dukli w kierunku Barwinka muszą skręcić w boczną uliczkę w miejscowości Trzciana, przy której znajduje się drewniana tablica, kierująca do celu. Po przejechaniu około 1,5 kilometra wąską asfaltową drogą prowadzącą przez las, dojeżdża się do dużego parkingu. By dojść do kaplicy trzeba pokonać kolejne 300 metrów na piechotę.

Dla osób, które lubią wędrówki piesze, dobrą opcją jest odwiedzenie Pustelni wybierając jeden ze szlaków. Przy Pustelni przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki z Chyrowej na Cergową, a także rozpoczyna się zielony, znakowany szlak turystyczny do Barwinka przez Zyndranową.

Msze święte

Od 1 maja do 31 października:

  • w niedziele i święta:
    12.00; 16.00
  • w tygodniu:
    18.00

Przy parkingu (bezpłatny) znajdują się toalety, a w sezonie otwarte są także budki z pamiątkami.