Reputation Management

Poznaliśmy zwycięzców Carpatia Vini 2022

Za nami Międzynarodowy Konkurs Win "Carpatia Vini" Kombornia 2022 - są zwycięzcy. Sprawdźcie kto wygrał!

 

W dniach 5-6 czerwca w Dworze Kombornia odbył się Międzynarodowy Konkurs Win „Carpatia Vini” Kombornia 2022, który jest dedykowany producentom oraz dystrybutorom wina.

To już kolejna edycja międzynarodowego konkursu win organizowanego na terenie Podkarpacia. Stanowi on silny element promujący województwo, a zwłaszcza jego południową część w środowiskach winiarzy europejskich, osób zainteresowanych winiarstwem, a także touroperatorów tworzących produkty enoturystyczne. 

W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 200 win z 13 krajów: Chile, Czech, Gruzji, Grecji, Węgier, Włoch, Polski, Portugalii, Mołdawii, Rumunii, Słowacji, Hiszpanii i Ukrainy. Były one oceniane przez dwie niezależne komisje. W jury znaleźli się winiarze, sommelierzy, sędziowie konkursów winiarskich oraz osoby związane z tematem wina.
Wśród nich byli:

1. Grzegorz Gajos PL Przewodniczący Jury
2. Bożena Czynciel PL
3. Mikołaj Skotniczny PL
4. Małgorzata Hałkowska PL
5. Peter Mihalko Słowacja
6. Marek Bucher Słowacja
7. Ing. Jaroslav Jevčák Słowacja
8. Laurentiu Caliman Rumunia
9. Ing.Martin Podžuban Słowacja
10. Hörcsik Richárd Węgry

Międzynarodowy Konkurs Win "Carpatia Vini" 2022 został przeprowadzony pod nadzorem OIV (International Organisation of Vine and Wine).
Co ważne, przyznano 7 wielkich Championów - w tym Champion dla podkarpackiej Winnicy Widokowej (Kombornia).

W sumie polskim winiarzom przyznano 23 medale: 2 złote i 21 srebrnych.


- W tym roku oceniane było ponad 200 win, w większości wyprodukowane w krajach karpackich (Polska, Węgry, Słowacja, Rumunia, Ukraina, Moldova) ponieważ profil konkursu to właśnie wina z regionów leżących w Karpatach - tłumaczy Małgorzata Hałkowska, członek Jury i dodaje że poziom win był zdecydowanie bardziej wyrównany, niż w latach ubiegłych. Mniej było win bardzo dobrych i wybitnych, ale też praktycznie nie było win bardzo słabych lub wadliwych. Także i wina polskich producentów wyraźnie poprawiły swoją jakość i absolutnie nie odbiegały od win z pozostałych krajów. Cieszymy się z polskiego championa i polskiego złotego medalu wśród najwyżej ocenionych win konkursu - kończy Hałkowska.

Wyniki - poszczególne kategorie:

Champion

A1 - wina białe wytrawne

A1F

A2 - wina białe półwytrawne

A3 - wina białe półsłodkie

B - wina musujące

C1 - wina różowe wytrawne

C2 - wina różowe półwytrawne

C3 - wina różowe półsłodkie

D - wina czerwone

E - wina słodkie i likierowe

Poniżej materiał TVP3 Rzeszów oraz zdjęcia zrobione podczas tegorocznej edycji Carpatia Vini:

materiał TVP3 Rzeszów